GNU/Linux uvolnění místa na disku

Status
Zamknuto

CZgallium

Člen
Zpráv
6
Bodů
47
Někdy se vám může stát, že zjistíte, že máte úplně plný disk na vašem VPS. Ne vždy ale musí být řešení přikoupení disku. Dnes tu ukážu jednu pěknou utilitku, kterou jsem nedávno našel.

ncdu
Program ncdu dokáže projít soubory a složky a seřadit je podle velikosti. Na debianovské distribuce ho nainstalujete jednoduchým příkazem:
Kód:
apt update && apt install ncdu -y
Pak ho už jen můžete spustit ncdu, anebo s barvami ncdu --color dark. Pracovat se bude vždy ve složce, ze které program spustíte. Pokud tedy chcete projít celý disk, nejdříve se přesuňte do nejvyšší složky příkazem cd /. Výpočet může trvat déle, pokud je nutno počítat hodně souborů, ale výhoda tohoto programu je, že se vše počítá jednou. Nechejte tedy spočítat velikosti všech souborů na disku a pak už můžete jen procházet.
1620201452100.png
Enterem můžete přejít do podsložky, zmáčknutím písmene D můžete rovnou smazat označenou položku, písmenem C si můžete zobrazit počet podsouborů. Často se stane, že najdete složku plnou již nepotřebných souborů, starých dokumentů, nainstalovaných balíčků, nepotřebných logů, obrázků, nebo podobně.

Archivování
Někdy můžete najít soubory, které zrovna nepotřebujete, ale někdy byste je ještě potřebovat mohli, takže je nebudete chtít smazat. To mohou být například logy, dokumenty, nebo zdrojové kódy. Dobrý kompresní poměr má příkaz xz pro použití na jednom souboru. Pokud chcete zkomprimovat celou složku, využijte příkaz tar -cJf soubor.tar.xz slozka. Formát .xz využívá kompresní algoritmus LZMA2, který má kompresní poměr pro různé soubory klidně desítky procent (nejlépe se komprimují texty - třeba logy). Tímto stylem můžete uchovávat soubory velice efektivně bez zbytečně zabíraného místa na disku. Také pokud byste našli složku s tisícovkami souborů, archivací do jednoho .tar.xz souboru můžete ušetřit místo, protože každý malý soubor zabírá minimálně několik kilobajtů.

Shrnutí
Program ncdu může být velice užitečný a někdy vám může ušetřit i peníze za disk. Asi každý máme na svém serveru nějaké zbytečné soubory, tímto programem je můžeme snáz najít. Mít pořádek v souborech je navíc vždy užitečné, když se něco budete snažit najít.

Dotazy k tématu mi můžete psát do soukr. zpráv.
 
Poslední změna:
Status
Zamknuto
Top